UA-63787764-2
top of page

PRZECIWWSKAZANIA do leczenia pijawkami


PRZECIWWSKAZANIA do leczenia pijawkami

Ciąża, leki przeciwzakrzepowe, anemia, nowotwory, tętniaki i krwawienia to najważniejsze przeciwwskazania do leczenia pijawkami.


Ciąża

Najpoważniejszym zagrożeniem w ciąży jest możliwość odklejenia łożyska i poronienia. Dlatego zawsze należy informować lekarza o ciąży, nawet gdy nie ma jeszcze pewności.

Laktacja i karmienie piersią również należą do przeciwwskazań z powodu braku danych medycznych na temat wpływu terapii.


Leki przeciwzakrzepowe

Żadna terapia nie może się dublować. W przypadku stosowania przez pacjenta leczenia przeciwzakrzepowego nie można rozpoczynać hirudoterapii.

Przestawienie leczenia z zastosowaniem leków (antykoagulantów) na terapię pijawkową jest możliwe jedynie pod kontrolą lekarza.


Anemia i nowotwory

Choroby krwi i procesy nowotworowe stanowią przeciwwskazanie do leczenia pijawkami.

Obecnie brak jest badań dotyczących stosowania terapii pijawkowej w chorobach nowotworowych co determinuje unikanie stosowania pijawek w chorobach przebiegających z procesami rozrostowymi.


Tętniaki i krwawienia

Kwalifikacja lekarska do terapii pijawkowej stanowi istotny element z uwagi na zwiększone niebezpieczeństwo kr​wawień podczas tej terapii.

Poza tętniakami aorty przeciwwskazane są krwawienia z przewodu pokarmowego, układu oddechowego, układu moczowego i dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Subskrybuj nasz newsletter • Nie przegap!

Dziękujemy za dokonanie subskrypcji!

Subskrybuj
bottom of page